Witajcie!

Kalkulator napisał dla mnie mąż kilka lat temu, na wypadek, gdyby inny popularny kalkulator przestał działać. Było to z naszej strony mnóstwo pracy i poświęconego czasu, a udostępniliśmy go za darmo.
Proszę – doceńcie to i korzystajcie z niego mądrze.

Uwaga: Kalkulator jest narzędziem pomocniczym. W realnym świecie oleje nie tylko różnią się między sobą w zależności od źródła (kokos, oliwa, lanolina). Przykładowo u tych pozyskiwanych z roślin zawartość kwasów tłuszczowych może się wahać nieco w zależności od warunków geograficznych i klimatycznych. Partie surowców mogą się pod tym względem różnić.* Kalkulatory pod tym względem podają przybliżone średnie wartości zasad dla zmydlania poszczególnych olejów.

*za: Scientific Soapmaking, Kevin M.Dunn (s.267)

Sprawna waga to wasz przyjaciółka. Dbajcie o to, aby była dokładna, czysta i miała naładowane baterie.

Do kalkulatora zamieściłam króciutką instrukcję użytkowania. Mam nadzieję, że kalkulator zmydlania będzie wygodnym i przydatnym narzędziem nie tylko dla koneserów domowego mydła, ale także dla amatorów  i tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z domowymi mydłami, a nie wiedzą od czego zacząć. Tym ostatnim polecam także wpis o tym jak zrobić mydło w domu. Można również skorzystać z gotowego przepisu na mydło. Pamiętajcie o sprawnej wadze i dokładnym odważaniu (nigdy nie mierzymy na wiadra, szklanki czy łyżki).


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, uwagi i sugestie na temat powyższego kalkulatora, piszcie śmiało na kalkulator@kochajitworz.pl. Postaramy się jak najszybciej coś z tym zrobić.


The saponification calculator in link
***instruction:
1. Choose NaOH or KOH
2.  Point % of unsaponified fats (5-9)
3. Enter the weight of oils (grams)
4. Click „Recalculate”