Hej, ho!

Witam Was ponownie. Dziś w związku z zapytaniami odnośnie barwienia i malowania zimnej porcelany, o której pisałam już dwukrotnie tu i tutaj, pokażę Wam jak bardzo prosto zabarwić zimną porcelanę w masie.Barwienie w masie pozwoli przygotować kolorową masę, która zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych. Przyda się osobom, które chcą widzieć efekt kolorystyczny już na etapie powstawania prac. Jeśli chcemy wyrzeźbić coś konkretnego, powinniśmy zaplanować i przewidzieć ile mniej więcej masy o danym kolorze będzie nam potrzebne. A jeżeli chcecie się tylko pobawić, zapraszam do stworzenia feerii barw i kolorów, które cieszą oczy;)

6

Do barwienia wcześniej przygotowanej masy porcelanowej użyjemy wodnych kolorników, tzw. „mix-ów” – pigmentów połączonych z wodą, jakie zakupić można w sklepie z farbami lub w każdym markecie budowlanym:

DSC03933

Mieszaniezaczynamy od wyrobienia masy porcelanowej. Nakładamy niewielką ilość barwnika (w zależności od ilości barwionej masy), ponieważ zawsze w razie zbyt małej intensywności, możemy go dodać. Odjąć byłoby ciężko;) Warto natomiast w razie czego zostawić sobie trochę niezabarwionej masy.

Untitled-2

Tak samo postępujemy z kolejnymi kolorami. Przy czym jeśli zaczniemy od kolorów jaśniejszych to możemy użyć tych samych rękawiczek. Gdybyśmy chcieli jednak po czerwonym zagniatać żółty to mógłby się już zabrudzić…

Untitled-1

Sprawdzamy na zewnętrznej stronie rękawiczki czy masa brudzi. Jeśli się odbija to znaczy, że trzeba zagniatać dłużej:

DSC03924

Właściwie możemy uzyskać nieograniczoną ilość kolorów, ponieważ kolorniki wodne bardzo łatwo mieszają się ze sobą – przykładowo „niebieski” na zdjęciu to efekt połączenia błękitnego i zielonego kolornika. Poszczególne masy również można ze sobą mieszać.

DSC03935

Na dowód na to, że dobrze zagnieciona zimna porcelana nie brudzi rąk i otoczenia (może poza papierem), zamieszczam dla niedowiarków filmik z masą czerwoną:

zieloną:

i żółtą:

Na samo zakończenie mam dla Was jeszcze wycinane serduszko:

DSC03946

Oraz sklejonego w biegu kwiatuszka:

DSC03945


Jakie są Wasze doświadczenia z zimną porcelaną? Wolicie barwienie w masie czy późniejsze malowanie?

One thought on “Jak barwić zimną porcelanę (w masie)?

  1. Anua pisze:

    dziękuję za przypomnienie o zimnej porcelanie!:)

    1. Ev pisze:

      Nie ma za co 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.